Tréner Balák si nedával servítok pred ústa!  Toto povedal o turnaji v Topoľčanoch!

Tréner Balák si nedával servítok pred ústa! Toto povedal o turnaji v Topoľčanoch!

         Starší žiaci sa nedávno zúčastnili na Slovenskom pohári v Topoľčanoch. Po zisku zlatého pohára s mernym odstupom ponúkame exkluzívnu spoveď, kde kouč Ondrej Balák priblížil zákulisie turnaja. Prečítajte si rozhovor, z ktorého behá mráz po chrbte:

        Najprv, ako hodnotíte skončenú dlhodobú sezónu starších žiakov a konečné 6. miesto?

         V sezóne sme urobili množstvo krokov, aj v rámci súťažných zápasov, aby chlapci hrali celoplošnejšie, aby boli komplexnejšími. Možno sme sa rotovaním pozícií obrali o lepšie umiestnenie. Boli výčitky z tribúny, že najprv máme natrénovať a až potom s tým ísť na zápas, ale bohužiaľ v realite je to úplne naopak, kým chlapci neuvidia, že to, čo sa deje na tréningu, potrebujú aj na zápase, sa trénuje iba ťažko. Z hľadiska toho, že klub sa pomaly zapĺňa ľuďmi, ktorí sa chcú zlepšovať hodnotím sezónu pozitívne. Výsledky sú veľmi dôležité, približne ukazujú súčasný stav, ale neukazujú potenciál a tendecie, a tie sú pre klub oveľa dôležitejšie.

        Takže poporiadku, prečo nešiel na turnaj dlhodobý tréner Peter Zámečník?

         Peter Zámečník dal prednosť služobnej ceste do Ostravy, čo mu nemôžeme vyčítať. Treba jedným dychom dodať, že to, čo chlapci predvádzajú na ihrisku, je veľko zásluhou Petrovej dlhodobej trpezlivej práce v klube.

        Túto akciu ste si teda pod svoje krídla vzali Vy, s akými očakávaniami ste išli na turnaj?

        Tajne som si zaumienil zamerať sa na výsledok a priniesť placku, nakoľko som cítil, že klub potrebuje impulz a aj určité odvďačenie sa Petrovi a chlapcom za sezónu, ktorú si po výsledkovej stránke predstavovali inak. Nepoznal som ale kvalitu niektorých súperov, tak som chlapcom povedal, že ideme na výlet a “rozkukávali“ sme sa až počas turnaja.

        Vynechali ste nejakých hráčov z nominácie?

        Boli hráči, ktorí sa ospravedlnili, ako napríklad Brankár Vašák, obranca Krivošek alebo Adam Bučány z rodinných dôvodov, na poslednú chvíľu sa kuriózne a tak trochu aj nezodpovedne zranil obranca Cagan. Nechali sme doma mladších chlapcov, ktorí si turnaj vyskúšajú už tento víkend vo svojej kategórií mladších žiakov.

        V skupinovej fáze sme skončili na prvom mieste, išlo to teda hladko?

        Hladko to teda nešlo. V prvom zápase nás doslova rozobrala Rimavská Sobota a v polovici druhého polčasu svietilo 1:5. Od brankára až po strelcov to bol bezduchý a bezradný výkon, ťažko koučovateľný zápas. Na konci zápasu som sa rozhodol zúžiť už aj tak úzku zostavu a napokon sme kozmeticky upravili stav na 4:5.

        Potom ale prišlo prekvapenie :-)

         Nepoznali sme súpera z Předměříc. Vedeli sme, že v regióne skončili na 7. mieste, čo je podobné umiestnenie ako naše, ale v českých podmienkach vypovedá o vyššej kvalite. Předměřice podvečer nepodali ideálny výkon a keďže to bol ich prvý zápas na turnaji, pripadali mi aj zaskočení šmykľavým povrchom. Nám to prinieslo výhru 2:0 a vrátilo nás to späť do boja o prvé miesto.

         V sobotu nás čakala Trnava a Topoľčany

        Súperi ktorých poznáme. Trnava skončila v sezóne tesne nad nami, ale bola výrazne oslabená neúčasťou brankára Vajsábela. Trnavu sa nám podarilo zdolať hladko 5:1 a už nás čakali iba Topoľčany. Tie v tejto kategórií nežiarili, ale vieme o nich, že majú silnú vervu a nedarujú nič zadarmo. Z hokejky Blaška sa nám podarilo skórovať, ale ďalej sme mali smolu v koncovke, Topoľčany sa nás snažili brejkmi trápiť a hoci takmer nevystrelili do priestoru brány, my sami sme 10 sekúnd pred koncom poriadne ohrozili nášho brankára nepodarenou zadovkou. Aj túto situáciu sme prežili a takýmto, mierne povedané nepohľadným zápasom, si zabezpečili prvé miesto.

        V nedeľu nás teda čakalo priamo semifinále a ušli sa nám opäť Předměřice.

        Od nepodareného zápasu proti nám to Češi s prehľadom valcovali a vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas, trochu sme aj pozmenili pokyny oproti prvému zápasu, ale nakoniec nerozhodovala teória ale srdiečko na ihrisku. Zápas sme napriek viacerým pekným výpadom vyhrali gólom „z krížika“ a následnou ultradefenzívou aj s kúskom šťatia. Každopádne z dvoch zápasov skóre 3:0, nedá sa povedať, že nezaslúžene.

         Vo finále to bolo drsné :)

         Z celkom vyrovnanej skupiny B sa nám ušlo Zakamenné. Oraváci sú vždy urastení, súdržní, vedia to s rukami a milujú florbal. Netreba sa nechať oklamať veľkosťou populácie, dôkazom je aj Nižná, ktorá pôsobí v Extralige mužov. Svojou rýchlosťou pri mantineli a dôrazom sa dokázali natlačiť pred branára a dvakrát z toho profitovali. Veľmi chválim Paliho Poláka, ktorý po druhom inkasovanom góle trochu „pridal“ svojmu pádu a ošetrovaním získal trochu času, aby sa chalani v zlomovom momente trochu otriasli. V druhej polovici druhého polčasu prišli chvíle našich. Začali hrať azda najkrajší florbal aký som od nich videl a získali si aj tribúny, ktoré spolu s rodčmi burácali jedna radosť. Dokázali sme zaslúžene vyrovnať na 2:2. Emócie po víťaznom nájazde Kováča a potvrdzujúcom zákroku Farkaša sa nedajú opísať 

        Keď ste teda emočný analfabet, ako vecne hodnotíte záverom turnaj

        Pre tieto pocity robíme šport. Verím, že by sa tlieskalo a burácalo a poplakávalo aj v prípade vypadnutia už v semifinále, lebo už tam bolo cítiť, že chlapci vedia hrať a stavili do tohto turnaja veľa fyzických síl a emócií. Dať do hry emóciu, že keď prehrám zápas, budem budem dlho nešťastný a nahnevaný. V dnešnej dobe komfortu, keď sa môžeme hrať na PC, PS, XBOXe...hry ukladať a znovu načítavať, je toto výnimočná vlastnosť a iba táto, samozrejme v kombinácií s poctivým tréningom, dokáže vyhrávať zápasy a dokáže prinášať to nemerateľné, čo od kolektívneho športovania očakávame. Chlapcom prajem aby si to chlapci zachovali, a že toto nie je zďaleka to posledné čo spolu zažijeme, ale iba taký skvelý začiatok dlhej cesty.
Späť na úvodnú stránku...